Tradesoft bits

הפרטים הקטנים שמרכיבים את העולם

טכנולוגיה   תקשורת   חיות   מדע   אסטרולוגיה   פיזיקה   קרני X   עסקים   פיזיולוגיה   מוח   פריס   מונומטנים   ספורט   הסטוריה   יוון העתיקה   ריצה   שיווק   צבע   מיתוג   כדורגל   עישון   טלויזיה   פרסום   אוכל   בוטניקה  

הנחת יסוד שגויה עלולה לגרור שרשרת של טעויות

כריסטופר קולומבוס ניסה לגלות דרך חדשה להגיע להודו. כשהגיע לאמריקה, עדיין היה שבוי בהנחת היסוד שלו, וכולם יודעים שילידי אמריקה נקראו בטעות "אינדיאנים" בעקבות כך.
קצת פחות ידועה הטעות שהביאה לאותו ירק, חריף או לא, שאנחנו אוהבים לאכול את השם "פלפל", כשמו של תבלין הפלפל השחור.
מקורו של הפלפל השחור בצמח שנמצא בהודו. כמו הצמח, גם המילה "פלפל" מקורה בהודו: pipali בסנסקריט. כאשר הגיע קולומבוס במאה ה-15 לאיים הקריביים, מצא בו ירק חריף ונתן לו את שמו של התבלין ההודי אותו נסע למצוא. לכן, במאה השש עשרה התחילו לכנות באירופה במילה פלפל גם את הירק פלפל שגדל ביבשת אמריקה שאך התגלתה. אמנם אין כל קשר בוטני בין הצמחים, אך הפלפל האמריקני היה חריף כמו זה שבא מהודו ולכן כינו אותם באותו שם.

חוקים ומגבלות הם מנועי היצירתיות הטובים ביותר

התוכנית "העולם הערב", שודרה בערוץ 2 הניסיוני בשנים 1990-1993, והופקה בתקציב דל. ההפקה מומנה ע"י חטיף העולם הערב, אך מכיוון שאסור היה לפרסם במסגרת שידורי הניסיון, ננקטה גישה מתוחכמת: במשך חודשים "פורסם" בתוכנית חטיף דמיוני בשם "העולם הערב" כסוג של בדיחה, ואז יום אחד הופסק לחלוטין הפרסום בתוכנית, וחברת "עלית" החלה לשווק את חטיף השוקולד בחנויות.

חלק מהדברים הכי מוכרים לנו נולדו בעצם בטעות

הצבע האדום המזוהה כל-כך עם אריזת סיגריות "מרלבורו" נבחר בגלל שבתחילה שווקו סיגריות אלו כסיגריות לנשים. המהלך השיווקי הזה כשל, והוליד את דמות הבוקר המחוספס שכל-כך מקושר למותג הזה, אבל הצבע האדום נשאר.
מדי ה"זברה" השחורים-לבנים של קבוצת הכדורגל האיטלקית "יובנטוס" הפכו לסמל מסחרי ייחודי, אבל במקור הייתה אמורה הקבוצה לשחק עם מדים בצבע ורוד (ייחודי לא פחות). תלבושת ה"זברה" שאומצה ע"י הקבוצה, הגיעה אליה למעשה בעקבות טעות במשלוח מאנגליה (במקור היו המדים מיועדים לקבוצה האנגלית נוטס קאונטי).

החשד לא השתנה, רק אמצעי הבדיקה השתכללו

פרשת קסטר סמניה הסעירה את עולם הספורט בשנת 2009. סמניה היא אצנית דרום אפריקנית שזכתה במדליית הזהב בגמר ריצת 800 מ', ולאחר מכן הואשמה שהיא "לא באמת אישה" (בדיקות שנערכו העלו שלאצנית אין שחלות וגופה מייצר טסטוסטרון בכמויות גבוהות).
הראיה (Heraea) היתה חגיגה אתלטית ודתית לנשים בלבד, שנערכה בעיר היוונית אולימפיה בעת העתיקה. התחרות נערכה כחודש לאחר תום המשחקים האולימפיים, משום שנשים לא הורשו להשתתף במשחקים המרכזיים.
התחרות היחידה שהתקיימה בהראיה הייתה ריצה למרחק של כ-160 מטר, היו שלושה מקצים שאליהן הרצות היו מחולקת בהתאם לקבוצת גילן: ילדות, בנות עשרה ובוגרות. בניגוד לתחרות הגברית שנערכה בערום מלא הרצות התחרו לבושות בטוניקה בשיער פזור כאשר הטוניקה חושפת את השד הימני, ככל הנראה כדי שהשופטות יוכלו לוודא שהמתחרות הן באמת נשים.

לא רק פיזה: גם מגדל אייפל נוטה על צידו

מלבד התנודות הרגילות הנובעות מהרוח, הקיימות בכל המגדלים הגבוהים, חשוף מגדל אייפל, העשוי מתכת, לגורם תנודה גדול יותר.
מאחר שמתכת מתרחבת בזמן התחממותה, בימים בהירים השמש גורמת לקורות המתכת שנחשפות ישירות לאורה להתרחב עד כדי כך שהמגדל נוטה ב-16–18 סנטימטר ממנה והלאה. לאחר שקיעת החמה חוזר המגדל למצבו המאונך הרגיל.

תחושה היא למעשה רק תערובת של תחושות שונות

קולטנים תחושתיים בעור האדם (חוש המישוש) יודעים לזהות מגע, לחץ, חום, תנודות, וגם כאב. אבל למרות העושר הזה, ולמרות מספרם העצום של קולטנים אנושיים, לא מוכרים קולטנים ייחודיים לרטיבות או לרוח. תחושות אלו מתפרשות על-ידי המוח על סמך למידה קודמת, והקשר סביבתי שמגיע מחושים אחרים.
לכן, אם כף ידך העטויה בכפפת לטקס תונח מתחת למים זורמים, תתפרש התחושה כרטיבות, אף על פי שהיד תישאר יבשה.

בתחבולות תעשה לך עסקים

פנחס ספיר (1906-1975, שר האוצר השלישי של ישראל) השקיע מאמצים בשכנוע משקיעים זרים לבנות מפעלים בישראל.
דוגמה אחת לכך הייתה כאשר הזמין ב-1960 את התעשיין ישראל פולק לבוא לישראל ולהקים מפעל לטקסטיל.
ספיר רצה למקם את המפעל ביישוב החדש קריית גת, אבל חשש מכך שפולק יירתע מריחוקו של היישוב מגוש-דן. בחמש לפנות בוקר אסף ספיר את פולק במכוניתו, כשהוא מורה לנהגו לנסוע בשיא המהירות לקריית גת. התנועה הדלילה קיצרה את הנסיעה לכ-20 דקות בלבד, ו"קירבה" בעיני פולק את מיקום המפעל המיועד – לימים מפעל "פולגת".

בשלב הראשוני, כמעט כל שימוש בטכנולוגיה חדשה הוא בלתי מרוסן עד סכנה

השימוש בקרני X (קרני "רנטגן") הביא להתקדמות מיידית ומרשימה ברפואה: ניתן היה עתה לאבחן ביתר קלות עצמות שבורות, אבני מרה ואבני כליות, ריאות נגועות ומספר רב של מחלות אחרות. כבר ב-1897 השתמשו במכשירים ניידים של קרני X, כדי לאבחן פציעות של חיילים בקרבות שניהל הצבא הבריטי נגד המורדים המוסלמים הקנאים בסודאן.
לעומת זאת, התברר רק בהדרגה הנזק הבריאותי של קרני X (הקרניים החודרות עלולות לגרום לשינויים גנטיים בתא החי, וכך להביא להתפתחות מחלת הסרטן). עוד בשנות החמישים של המאה העשרים בדקו חולים באמצעות שיקוף, שבו החולה הוקרן במשך דקות רבות (היום אין משתמשים בשיקוף, אלא רק בצילום. כל צילום נמשך חלקיק של שנייה, כך שהחולה חשוף לכמויות קטנות בלבד של קרינה; באותו הזמן מוגנים הרופא וטכנאי הרנטגן על-ידי לוחות עופרת עבים). בזמן השיקוף הרופא הבודק התבונן במסך, שלא היה שונה בהרבה מהמסך בו גילה רנטגן את קרני X, והיה חשוף במשך שעות ארוכות ביום לקרינה.
הירושלמים המבוגרים שבינינו זוכרים את חנות הנעליים משנות השבעים, שבה היה מכשיר קרני X בעזרתו היה הקונה יכול בעצמו לבדוק את ההתאמה בין הנעליים לרגל, ובהזדמנות זו לספוג כמות גדולה של קרינה.

המסורת לפעמים חשובה יותר מהעובדות

המזל הקרוי על שם קבוצת הכוכבים העולה ברקיע ביום ההולדת לא תמיד זהה לקבוצת הכוכבים שעולה בפועל באותו היום – בגלל נקיפת כדור הארץ.
נקיפה, או פרצסיה (precession), היא תופעה שבה גוף מסתובב משנה גם את הכיוון שאליו נוטה ציר הסיבוב שלו. נשמע מסובך, אבל כל סביבון חנוכה פשוט ממחיש את העניין, כאשר צירו (שאמור להיות אנכי) מצייר למעשה צורת חרוט במרחב.
היות וגם כדור הארץ שלנו מסתובב במרחב, התופעה הזאת חלה גם עליו, והיא נקראת באופן טבעי נקיפת כדור הארץ (Earth precession). כתוצאה מכך, כיוון ציר הסיבוב של כדור הארץ עצמו משתנה ביחס לשאר גרמי השמיים. זה אמנם נשמע שם של מפלגה, אבל התופעה מכונה "התנועה השלישית של כדור הארץ", וזמן המחזור שלה הוא קצת פחות מ-26 שנים.
לכן למשל, מי שנולד בימינו במזל שור – המזל שלו למעשה הוא מזל טלה.

טכנולוגיה חדשה מהווה תוספת, ולא בהכרח תחליף

אתרי ראפטינג נוהגים לצלם אתכם נהנים בזמן השייט, ולמכור לכם את התמונות כשאתם חוזרים ממנו.
הדרך שבה הם מעבירים את התמונות מפתיעה: כרטיס הזכרון נשלח באמצעות יוני דואר.
בספטמבר 2009 נערכה בדרום אפריקה תחרות העברת נתונים בין היונה "ווינסטון" לבין קו מהיר של חברת התקשורת המקומית, בהעברת 4 ג'יגה-בייט למרחק של 60 ק"מ. היונה ניצחה.